Gelinlik Nasıl Saklanır?

Gelinlik Nasıl Saklanır?

Gelinlik Nasıl Saklanır?


Birçok kadın gelinliğini düğünden sonra saklamayı tercih ediyor. Malesef, hava ve çevrede bulunan birçok şey gelinliğinizin rengine, kumaşına veya detaylarına zarar verebilir.

Kıyafetleri saklama konusuna hassasiyet gösterilmediği sürece, zamanla kumaşın tahriş olması, detayların dökülmesi/bozulması, rengin dönmesi gibi birçok istenmeyen sonuçla karşılaşılabilir.

Çoğu gelinliğin kumaşı, kirleri kolayca içine çekebilir formdadır ve her zaman lekeler kendini hemen göstermez. Bu yüzden, gelinliğinizi saklama koşullarını daha gelinliği satın almadan önce düşünmeniz ve doğru önlemleri almanız gerekir.

Gelinliğinizi anı olarak veya gelecek nesiller için saklamak isteyebilirsiniz. Kalıcı hasarlardan ve lekelerden kaçınmak için, en iyisi gelinliğinizi en uygun ve kaliteli bir elbise kılıfında muhafaza etmektir.

İçindekiler

 1. Gelinlik Nasıl Saklanır?
  1. Gelinlik Düğün Öncesi Nasıl Saklanır?
  2. Evde Saklamak
  3. Düğün Sonrası Gelinlik Saklama

   Gelinlik Düğün Öncesi Nasıl Saklanır?


   Gelinliğinizi satın aldıktan sonra en önemli detay onu düğün gününüze kadar ilk günki gibi mükemmel durumda tutmaktır. Bu, elbisenizi satın aldığınız anda gelinlik mağazasında başlar.

   Çoğu yer, düğün gününüz gelene kadar saklamayı teklif edecektir ve mümkünse en mantıklı saklama koşulu budur. Elbiseyi mağazada tutma konusundaki koşulları sorarak başlayın. Mağazalar gelinliklerin nasıl saklanacağını biliyorler ve siz özel gününüzde gelinliğinizi giyene kadar onu temiz ve bozulmamış tutmak için en iyi seçeneğiniz diyebiliriz.

   Evde Saklamak


   Gelinliğinizi gelinlik mağazasında tutmak bir seçenek değilse, en önemli adımınız onu lekeleyebilecek, kırıştırabilecek, esnetebilecek veya rengini bozabilecek herhangi bir şeyden korumaktır.

   Yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey, gelinliğinizi kaliteli bir gamboçta saklamaktır. Mağazaların verdiği birçok gamboç da dahil olmak üzere ucuz bir plastik giysi kılıfı kullanmak, herhangi bir nemi hapsederek küf ve küfün büyümesi için ideal ortamı yaratacaktır. Ayrıca, buharlaşma vb. sebeplerle ortaya çıkabilecek başka zarar etkenlerini de önlemeniz gerekir. Gelinliğinizi yüksek kaliteli bir gamboçta, doğrudan güneş ışığı görmeyen bir yerde muhafaza etmeniz idealdir.

   Bir başka önemli adım ise gelinliğinizi gamboça tamamen düz bir şekilde koymaktır. Bu, kumaşa veya dikiş yerlerine gelebilecek herhangi bir zararı önleyeceği için, asmaktan daha uygundur. Ayrıca kırışıklıkları önlemeye de yardımcı olacaktır. Elbiseyi düz yatırarak saklayacak bir alanınız yoksa, kollarından veya kayışlarından değil, yalnızca askı için olan iplerinden asmalısınız. Emin değilseniz, gelinliğinizi nasıl saklayacağınız konusunda gelinlik mağazasından öneriler isteyin.

   Elbisenizi asla garajınızda, kilerde veya tavan arasında saklamamalısınız. Sıcaklıkların sürekli değişmesi ve tutarsız nem oranı kumaşı bozabilir, renk bozulmasına neden olabilir veya benzeri tahribatlara sebep olabilir. Bunun yerine, nemin %50 veya altında olduğu kuru, karanlık ve serin bir ortamda sakladığınızdan emin olun.

   Düğün Sonrası Gelinlik Saklama


   Düğününüz bittikten sonra, gelinliğinizi saklamaya hazır hale getirmeli ve doğru elbise kılıfında, doğru koşullarda saklamalısınız.

   Adım adım gidecek olursak, öncelikle gelinliğinizi çıkarırken hassas davranın ve mümkünse pamuklu eldiven kullanın.

   Gelinliğinizde herhangi bir sorun var mı kontrol edin ve sonra temizleme kısmına geçin.

   Eğer kuru temizlemeye verecekseniz, elbisenizi dikkatli bir şekilde askı iplerinden mümkünse kadife bir askıya asın ve dışına gelinliği düğün öncesi muhafaza ettiğiniz elbise kılıfını geçirin. İşinde uzman bir kuru temizleme merkezine götürün.

   Elbisenin, yalnızca omuzlar veya kayışlardan değil, elbise korsesindeki askı ipleri kullanılarak güçlü bir askıya asıldığından emin olun. Bu sayede kumaş ve dikiş yerlerinde gerilme veya esneme olmaz.

   Eğer elbisenizi kendiniz temizleyecekseniz, yumuşak kıllı fırçaları tercih edin. Önce gelinliğinizin küçük bir alanında fırçayı deneyin, tahriş etmediğine emin olun.

   Elbisenize asla çamaşır suye ile temizlemeyin. Çamaşır suyu çok sert bir kimyasal olduğu için hassas kumaşı düzeltilemez şekilde zarar görebilir.

   Gelinliğinizin temiz ve kuru olduğuna emin olduktan sonra, asitsiz kağıt peçete veya ağartılmamış muslin ile sarın. Elbiseyi zamanla lekeleyebileceğinden renki kağıt peçete veya kumaş kullanmaktan kaçının.

   Tam şeklini korumasını istiyorsanız, gelinliğin korse kısmını ve kollarını kağıt mendille doldurabilirsiniz.

   Gelinliğinizin dışına kaliteli bir gamboç geçirin.

   Temizlik işlemleri bittikten sonra gelinliğinizi gamboç içerisinde, sıcaktan uzak ve nemsiz bir yerde saklayın. Nem kontrolü için gamboçun içine koyabileceğiniz silika jel gibi alternatifler olduğunu da unutmayın.

   Gelinliği tel veya tahtadan yapılmış bir askıya asmaktan kaçının. Gelinlikler sıradan giysilerden çok daha ağırdır ve ağırlıkları kumaşı asarken çekmesine neden olarak deformasyona neden olabilir.

   Gelinliğinizi iki, üç yıl arayla kontrol edip kalıcı katlanmaların olmadığına emin olun.

   Elbise kılıfı, gelinliğinizi ve diğer değerli elbiselerinizi güvenle saklamanın en ekonomik ve kolay seçeneğidir. Pevabag gamboç, gelinliğinizi bile koruyabilecek geniş ve uzun yapısıyla gelinliğinizin en doğru şekilde korunmasını sağlar. Kendinize özel üretilmesini isterseniz, özel tasarım gamboçlarımızla kişiselleştirilmiş bir elbise kılıfına sahip olabilirsiniz.

   Pevabag olarak gamboçlarımızı farklı boyut ve formlarda, tasarım olarak giysiye uygun üretiyoruz.

   Gelinliğinizi düğün öncesi veya sonrasında saklamak, elbiselerinizi özenle muhafaza etmek, markanızı gamboçlara taşımak, kıyafetlerinizi düzene sokmak ve çok daha fazlası için Pevabag gamboçlarını kullanabilirsiniz.

   Pevabag elbise kılıflarını toptan ve perakende olmak üzere hem internet sitemiz hem de Trendyol üzerinden satın alabilirsiniz.