Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

Bir yıl içinde abiye elbise giyinmemiz gereken birçok özel gün olabilir. İster düğün sezonu ister tatil, ister partiler olsun, abiye elbiselerin nasıl saklanacağı her zaman önemli bir sorundur.


Abiye kıyafetler
günlük kıyafetlerden farklıdır, en iyi şekilde görünmelerini sağlamak için özel dikkat gerektirirler ve özenle korunmalıdırlar.

Bir gelinliğin nasıl saklanacağı hakkında pek çok bilgi bulabiliriz, peki ya abiyeler? Aslında abiye kıyafetlerin nasıl saklanacağı da gelinliklerin saklanmasına benzer. Gardırobumuzdaki bu özel elbiseleri en iyi şekilde korumak ve saklamak için gerçekten ne yapmalıyız?

İçindekiler
 1. Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?
  1. Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

  2. 3 Adımda Abiye Elbise Saklamak

  3. Abiye Elbise Kılıfı’nda Nasıl Saklanır?

  4. Abiye Elbise Saklarken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

   Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

   Şık kıyafetlerinizi korumak dikkat ve özeni hak eder. Abiye kıyafetlerinin saklanması söz konusu olduğunda, süreç bir gelinliği korumaya benzer bu yüzden gardırop organizasyonu ve kıyafet saklama çözümleri içerisinde dikkat etmeniz gereken en önemli dört şey şunlardır.

   Temizlik:

   Abiye temizliği nasıl yapılır? Öncelikle giysinin profesyonel olarak temizlenmesini sağlayın. Temizlenmemiş giysileri saklamayın, aksi takdirde lekeler kalıcı hale gelecektir.

   Serinlik:

   Özel giysilerinazi neme veya sıcağa maruz kalmayacakları serin bir yerde saklayın.

   Karanlık:

   Güneş ışığı giysilerinizin en iyi dostu değildir. Yoğun ışık renklerin solmasına ve hatta narin kumaşların zarar görmesine neden olur, bu nedenle giysilerinizi ışıktan uzakmak için en iyi çözüm bir abiye elbise kılıfı kullanmak ve onu gardırop içinde saklamaktır.

   Kuruluk:

   Nem küflenmeyi teşvik eder, bu nedenle özel giysilerinizi kuru bir alanda sakladığınızdan emin olun.

   3 Adımda Abiye Elbise Saklamak

   1.Abiyenizi Temizleyin

   Gece elbisesini temizlemeden önce, bir daha giymeyeceğinizi bildiğiniz hiçbir kıyafeti saklamamanız gerektiğini kendinize hatırlatmalısınız. Eğer gelecekte tekrar giymeyi planlıyorsanız, partilerden veya etkinliklerden sonra yapmanız gereken ilk şey onu temizlemektir. Temizlenmemiş hiçbir giysiyi saklamayın, aksi takdirde lekeler kalıcı hale gelir ve saklama alanına böcek türlerini çekebilir.

   Gece elbisenizi kapsamlı ve profesyonel bir temizlik için kuru temizlemeye götürmenizi öneririz. Etiket talimatları izin veriyorsa kendi başınıza da temizleyebilirsiniz, ancak lütfen abiyenizin ne tür kumaşlardan yapıldığını bildiğinizden ve yumuşak bir deterjanla düzgün bir şekilde temizlendiğinden emin olun.

   Özellikle saten elbiseler yıkanırken çok dikkatli olunmalıdır. Saten abiye elbise nasıl temizlenir? Saten elbiselerinizi mutlaka soğuk su kullanarak, hassas özelliklere sahip deterjanlar ile elinizde yıkayınız.

   2.iyelerinizi elbise kılıflarının içerisinde tutun

   Abiye elbisenizin temizlenme aşamasından sonra artık saklanma aşamasına geçilmelidir. Elbiselerinizi ne kadar temizleseniz de narin yapıları ve kumaşları toz tutmasına sebep olacaktır. Bu sebeple abiye kıyafetlerinizi bir elbise kılıfı içerisine yerleştirerek öyle gardırop aşamasına geçmelisiniz.

   Her fiyat aralığında, her kumaştan, her ölçüye uygun abiye elbise kılıfları piyasada bulunmaktadır. Bunun için Pevabag gibi gamboç üreticilerinin online marketlerini inceleyebilirsiniz.

   Abiye elbise kılıfınızı seçerken özellikle naylon tercih etmemeye çalışın. Kumaş kılıfların koruma performansı her zaman daha yüksektir. Ayrıca plastik malzelemer elbisenize zarar verebilir, zamanda kokmasına veya bozulmasına sebep olabilir.

   3.Abiyelerinizi serin, kuru ve karanlık ortamda muhafaza edin

   Özel giysilerinizi karanlık, serin ve kuru ortamlarda tutmanız abiyenin uzun süre korunabilmesi için çok önemlidir. Abiye kumaşlarının çok hassas ve nariz olduğunu unutmamanız gerekir. Bu sebeple abiye kıyafetleri daime gardırop içerisinde, kuru ve serin halde muhafa etmelisiniz.

   Abiye Elbise Kılıfı’nda Nasıl Saklanır?

   Dolap sisteminize ve alanınıza bağlı olarak, abiye elbise kılıflarınızı askılayarak, kutulayarak ya da katlayarak kullanabilirsiniz. Uzun askılı giysileri barındıran bir dolap sisteminiz varsa, uzun elbise kılıflarını veya takım elbise kılıflarını asabilirsiniz. Yeriniz yoksa, birkaç kılıfı üst üste koyabileceğiniz kutu depolamayı ya da katlayarak raflara yerleştirmeyi seçebilirsiniz.
   İşte elbise elbise kılıflarınızı saklayabileceğiniz bazı yöntemler;

   1.Askılı Abiye Elbise Kılıfları

   Bir abiye elbise kılıfını asmanın avantajı, çıkarılması zor kırışıklıkları önlemektir. Elbisenin ağırlığını taşıyabilecek kaliteli bir askılı kılıfınız var ise -özellikle de elbisede boncuklar veya başka süslemeler varsa- mutlaka bu saklama yöntemini seçmeniz önerilir.

   2.Katlanabilir Abiye Elbise Kılıfları

   Sağlam bir karton saklama kutusunu veya rafınızı iyice temizleyin. Elbiselerinizi, özellikle de ağır boncuklu elbiseleri, önce etek ucundan başlayarak dikkatlice elbise kılıfın yerleştirin. Daha sonra elbiselerinizi yerleştirdiğiniz elbise kılıflarını katlama noktalarından katlayarak kutulara veya raflara koyabilirsiniz.

   Abiye Elbise Saklarken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

   Yapılması gerekenler;

   -Abiye elbisenizi neme veya sıcağa maruz kalmayacağı serin bir yerde saklayın.

   -Abiye elbisenizi her zaman doğrudan ışıktan uzak tutun. Yoğun ışık renklerin solmasına veya matlaşmasına neden olur ve hatta narin kumaşlara zarar verir.

   -Abiye elbisenizi kuru bir yerde saklayın çünkü rutubet küflenmeyi teşvik eder ve bu da elbiseye zarar verir.

   -Abiye elbisenizi naylon olmayan bir abiye kılıfı içinde saklayın, böylece nefes alabilir.

   -Abiyenizin kolları ve derin kıvrımları varsa, abiyenizin şeklini korumak için bu yerlere pamuk, kumaş veya mendil doldurun.

   Yapılmaması gerekenler;

   -Özellikle süet ve deri abiye söz konusu olduğunda, abiyenizi plastik bir elbise kılıfında saklamayın. Plastik nemlenebilir ve elbiseye yapışabilir, bu da sonuçta elbiseyi mahvedebilir.

   -Kutuda saklamayı tercih ederseniz, bodrum katında veya tavan arasında saklamayın. Çünkü karton, elbiselerinizi böcek veya kemirgenlere maruz bırakabilir.

   -Abiye elbisenizi dolabınızın arkasında saklamayın, çünkü bu kırışıklıklara yol açabilir ve elbiseye zarar verebilir.