Gelinlik Kılıfı ve Üretimi

Gelinlik Kılıfı ve Üretimi

Gelinlik Kılıfı ve Üretimi

Özel günler içerisinde en değerli ve heyecanla yaşanan günler, elbette düğün organizasyonlarıdır. Günler veya aylar öncesinden her ayrıntısının özenle planlanıp hazırlanılan düğün günlerinin tek bir starı vardır. Bembeyaz gelinlik içerisindeki gelinler…

Bu heyecanın gözde kıyafeti gelinlikler; ister özel olarak dikilmiş ister satın alınmış isterse kiralanmış olsun en önemli konu onların korunması ve özenle muhafa edilmesidir. Çünkü hem gelinliğe karar verilmesi, dikimi, siparişi ve elimize ulaşması hem de düğün gününe kadar olan süre biraz uzun sürebilir; bu sürede gelinliğimiz kapı kapı, terzi terzi dolaşabilir.

Bu noktada gelinliğinizin güzelliği kadar temiz ve düzgün korunması, taşınması ve o güzel gün geldiği zaman kusursuz görünmesi de büyük önem kazanır. Tam da bu noktada hayatımıza gelinlik kılıfları giriyor…

İçindekiler
 1. Gelinlik Kılıfı ve Üretimi
  1. Gelinlik Kılıfı Nedir?
  2. Gelinlik Kılıfı Üretim Özellikleri
  3. Özel Tasarım Gelinlik Kılıfları
  4. Gelinlik Kılıfı Sipariş Formu Nasıl Olur?
  5. Gelinlik kılıfı siparişi verirken nelere dikkat etmeliyim?
  6. Gelinlik kargo ile nasıl gönderilir?
  7. Gelinlik nasıl korunur?

   Gelinlik Kılıfı Nedir?

   Gelinlik kılıfı, gelinliğin düğün öncesi ve sonrasında korunmasını sağlamak için tasarlanmış bir gamboç, bir diğer adıyla elbise kılıfı çeşididir.

   Gelinlikler renk ve tasarım açısından yıpranmaya, bozulmaya, solmaya ya da yırtılmaya çok yatkın elbiselerdir. Adeta bir bebek gibi görülen gelinlikler, aynı özenle korunmalıdır.

   Kaliteli ve tasarımı doğru yapılmış bir gelinlik kılıfı mağaza ya da terzilerden başlayacak şekilde gelinliğin her hangi bir hasar almadan düğün gününe kadar gelmesini, daha sonra ise hatıra olarak tertemiz bir şekilde yıllarca saklanmasını sağlar.

   Gelinlik firmaları hazırladıkları tüm gelinlikleri satış mağazalarında sunuma hazır hale getirdiklerinde, gelinlik kılıflarının içerisine yerleştirerek askılarda görücüye çıkarırlar. Bu gelinlik üreticileri için müşteri gözünde ayırt edici bir hareket olabilir.

   Tercih ettikleri kılıflar kullanım öncesinde ve sonrasında gelinliklerin korunmasını sağlamakta ve bu sayede bu özel giysilerin uzun zaman formlarını kaybetmeden saklanmasını gerçekleştirmektedir.

   Gelinlik Kılıfı Üretim Özellikleri

   Gelinlik kılıfı üretimi de abiye, takım elbise kılıfları kadar önemli, daha da özenle sürdürülen bir süreçtir. Gelinlik kılıfı üretimi yapılırken gelinliğin kumaşı ve boyutu ile en doğru birleşmeyi sağlayacak malzemeler ve tasarımlar yapılması çok önemlidir. Çünkü, gelinlikler diğer kıyafetlerden daha büyük formlarda, daha özel kumaşlar ve hatta bazen sadece taşlar ile tasarlanan elbiselerdir. Bu kadar özel bir elbiseyi ise sadece özel bir gelinlik kılıfı layıkı ile koruyabilir.

   Gelinlik kılıfı üretiminde hangi kumaşlar tercih edilir?

   Gelinlik kılıfları üretiminde tercih edilen kumaşlar Nonwoven Kumaşlar ve şeffaf PVC kumaşlardır. Takım elbise kılıfları veya abiye kılıfları gibi gelinlik kılıfları da günümüz tekstil dunyasının en gözde kumaşlarından olan Nonwoven Tela kumaşlar kullanılarak üretilirler.

   Nowoven kumaşlar diğer kumaşlar arasında en sıvı itici, esnek, sağlam, yanmayı geciktirici ve antibakteriyel olma özellikleri sayesinde, en önemli elbise olan gelinlikler için tercih edilir.Hava alabilen yapıları sayesinde düğün gününe gelinlikte kötü kokuların oluşmasını engeller.

   Bunun yanısıra gelinlik kılıfı üretiminde komple şeffaf veya şapkalı şeffaf PVC kumaşlar da kullanılabilir.

   Şeffaf gelinlik kılıflarının tercih edilmesinin birkaç nedeni vardır;

   1.Şeffaf dokuları sayesinde gelinlik modelinin görünür olması özellikle gelinlik mağazalarında sunum esnasında kolaylık sağlamaktadır.

   2.Taşınma esnasında şeffaf olması gelinliğin kontrolünü yapabilmeyi sağlar.

   3.Özellikle şapkalı şeffaf gelinlik kılıfları gelinliğin duvak gibi diğer parçalarını korur, askı görevi sağlar ve bu nedenle en çok tercih edilen modellerden biri olmaktadır.

   Körüklü şeffaf gelinlik kılıfları ise;

   Omuz eni 60 cm olan körüklü gelinlik kılıfları boyu 170 veya 180 cm olarak üretilirler. 70 gr veya 80 gr malzeme kullanılarak üretilen gelinlik kılıfları iç hacmi genişletilmek üzere körüklü olarak tasarlanır ve bu sayede gelinlikler buruşmadan, kılıf içerisinde sıkışmadan, formu bozulmadan korunaklı hale gelir. Üst kısmındaki şapka denilen kumaş bölüm sayesinde askı kullanmayı kolay hale getirir.

   Askı içerisinden geçirilerek omuz eni, şapka altında muhafaza olur. Bel kısmına kadar omuz eni ile inen gelinlik kılıfı, bel noktasından itibaren genişletilerek tarlatan ve etek kısmının buruşmadan rahat bir şekilde aşağıya kadar düzgün saklanmasına yardımcı olur. Şeffaf gelinlik kılıflarında kalın dişli fermuar tipleri kullanılarak kılıfın mukavemeti arttırılır. Yan veya üst kısımlarına konan cepler de gerektiğinde kullanılmak üzere yerini bulur.

   Özel Tasarım Gelinlik Kılıfları

   Hazır giyim bile olsa iş gelinliğe gelince mutlaka kişiye özelleştirmeler yapılmaktadır. Oleg Cassini (no-follow ekle) gibi moda evleri, hazır giyim elbiseler de üretmesine rağmen iş gelinliğe gelince randevulu, kişiye özel çalışmaktadır.

   Bu nedenle, gelinlik kılıflarının da en az gelinlik kadar özel tasarım olması gerekir. Özel tasarım gelinliklerin çeşitliliği nedeniyle tek bir standart gelinlik kılıfı üretimi sağlamak ne üretici ne gelinlik markası ne de son kullanıcı için iyi bir deneyim yaşatmaz.

   Bu yüzden gelinlik kılıfı üretirken en başta dikkat edilmesi gereken şey özel tasarım gelinlikler için özel üretim yapmaktır.

   Pevabag gelinlik firmaları ile çalışırken özel ebat ve modellerde gelinlik kılıfları tasarlayarak müşterilerine sunum yapar. Özellikle körüklü şeffaf modellerde üst veya yan tarafa renkli baskılar ile firmalara ait marka ve logolar kullanılarak reklam konusunda da kişiselleştirme işlemi yapılır.

   Pevabag gelinlik kılıfı üretirken;

   1.Istenilen ebat ve modelde tasarım yapmaktadır.

   2.Logo baskı çalışmaları yapmaktadır ve bu sayede gelinlik üreticisinin kılıfları reklam aracı olarak da kullanmasını sağlar.

   3.Kumaş özelliği olarak nem emici, koku önleyici teknolojiler kullanır ve gelinliğin uzun süre korunmasını sağlar.

   4Sağlam ve dayanıklı kumaşlar (Nonwoven, PVC, vb.) kullanır ve uzun yıllar kullanımı sağlar.

   Gelinlik Kılıfı Sipariş Formu Nasıl Olur?

   Örnek bir gelinlik kılıfı siparişi nasıl olmalıdır, üretici ve sipariş veren arasında nasıl bir bilgi alışverişi olur, hangi bilgilere dikkat edilir gelin beraber bakalım;

   Ürün Boyutu

   mutlaka ilk aşamada belirtilmelidir. Örneğin, 80 Cm Genişlik x 180 Cm Boy x 27 Cm Körük

   AçıklamaDesen:

   Basılı ya baskısız olup olmadığı belirtilmelidir.

   Renk:

   Şeffaf Beyaz, Siyah, Bej gibi renkler en çok tercih edilen gelinlik kılıfı renkleridir. Beden: Başta da belirtildiği üzere, beden ve boyut en önemli bilgidir.

   Malzeme:

   Hangi malzemeden üretileceği ile ilgili bilgi belirtilmelidir. Örneğin, Şeffaf PVC ve ya Nonwoven Kumaş Tela Kumaş

   Diğer Özellikler:

   Gelinlik Kılıfının geri dönüştürülebilir, çevre dostu, yeniden kullanılabilir, dayanıklı, nefes alabilir, su geçirmez, antibakteriyel, yırtılmaz, sürdürülebilir, tüylenmez, çift yüzlü, yağ geçirmez, UV önleyici ya da antistatik olup olmadığı gibi diğer özellikler bu aşamada mutlaka belirtilmelidir.

   Logo:

   Eğer baskı yapılacak ise, markaya ait logo ve diğer baskı öğeleri paylaşılmalıdır.

   Baskı:

   Baskı tekniği açıklanmalıdır.

   Kapasite:

   Eğer toptan gelinlik kılıfı siparişi verilecek ise günlük/haftalık/aylık üretim kapasiteleri tüketici ile konuşulmalıdır.

   Marka:

   Pevabag

   FAQ

   Gelinlik kılıfı siparişi verirken nelere dikkat etmeliyim?

   Gelinlik kılıfı siparişi verirken gelinliğin ölçü ve boyutlarının, kumaşının ve tasarımının elbise kılıfı üretici ile detaylıca konuşulması gerekir. Pevabag ile buradan hemen iletişime geçebilir, özel tasarım gelinlik kılıfınızı sipariş edebilirsiniz.

   Gelinlik kargo ile nasıl gönderilir?

   Gelinliğin üretimini sağlayan firma ya da moda evinin, teslimat ve kargo sırasında gelinlik kılıfı kullanmanması şarttır. Eğer uzun süre yolculuk edecek bir elbise var ise, ona göre özel üretimler yapılmalıdır.

   Gelinlik nasıl korunur?

   Düğünden önce ya da sonra, gelinliği en iyi koruyacak şey, elbisenin özelliklerine uygun formatta tasarlanmış bir gelinlik kılıfıdır.